Liepos 6-oji - Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena. Švenčiame su vaikais!

Liepos 6-oji - Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena. Švenčiame su vaikais!

Šiandien, liepos 6-ąją, švenčiame Lietuvos gimtadienį, Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną! Kai kuriems - tai didelė šventė ir proga aplankyti įvairius renginius. Kitiems, deja, tai tik laisvadienis, skirtas ilgiau pamiegoti ar susitvarkyti namus. Tačiau reiktų nepamiršti tikrosios šios dienos prasmės ir tai, ką ji atnešė mūsų protėviams, kaip nulėme dabartinį mūsų gyvenimą. Tai turime suvokti patys ir papasakoti savo mažiesiems.

Ką papasakoti mažam vaikui apie Liepos 6-ąją – Mindaugo karūnavimo dieną?

Mums labai patiko istorikės, keliautojos, edukacinių istorijos knygelių autorės Živilės Mikailienės parengta paruoštukė tėvams, kaip trumpai papasakoti vaikams šios dienos prasmę:

„Labai seniai, prieš beveik aštuonis šimtus metų, Lietuvos valstybės dar nebuvo. Lietuvių protėviai gyveno susiskirstę atskiromis žemėmis. Jas valdė kunigaikščiai. Jie nebuvo vieningi, nuolat tarpusavyje kariavo dėl turtų. Tačiau tarpusavio karus ir vaidus reikėjo pamiršti, kai kaimynystėje įsikūrė labai žiaurūs ir galingi priešai – kryžiuočiai ir kalavijuočiai. Jie plėšė lietuvių turtus, degino namus, žudė žmones. Vienas labai sumanus ir drąsus lietuvių kunigaikštis Mindaugas suprato, kad tik suvieniję jėgas ir sukūrę stiprią valstybę lietuviai galės apsiginti nuo kraugeriškų priešų.

Mindaugui buvo nelengva įtvirtinti savo valdžią ir tapti vieninteliu Lietuvos valdovu. Ne visi genčių vyresnieji norėjo jam paklusti. Teko griebtis ir žiaurumo, ir klastos. Tačiau tuomet tai buvo įprasta. Galiausiai Mindaugui pavyko suvienyti visas žemes. Jis tapo karaliumi. 1253 m. liepos 6 dieną Mindaugas drauge su žmona Morta Vilniaus Katedroje buvo karūnuoti. Lietuva tapo karalyste. Ją pripažino kitos Europos valstybės. Šiandien Liepos 6–ąją minime kaip Valstybės dieną – Lietuvos gimtadienį. Šiais metais mūsų šaliai sukanka jau 764 metai.“

Taigi kaip švęsti Lietuvos gimtadienį?

Pirmiausiai, parodykime vaikams, kad ši diena ypatinga - švęskime ją linksmai ir kūrybingai. Sužadinkime savo mažiesiems smalsumą domėtis mūsų istorija, ugdykime meilę Lietuvai ir tradicijoms.

Štai keletas istorikės Živilės Mikailienės patarimų, kaip švęsti Valstybės dieną:

1. Namuose:

* Išsikepkite tortą, papuoškite jį patriotiškai. Pasikvieskite senelius, prosenelius – tegul jie papasakoja apie tuos laikus, kai buvo maži. Pažiūrėkite šeimos nuotraukų albumą, nupieškite giminės medį.

* Gal mokate keletą eilėraščių, dainų apie Lietuvą? Jei ne, drauge paieškokite jų knygose ar internete. Palyginkite Maironio, Kudirkos eiles su šiuolaikiniais kūriniais, pvz. M. Mikutavičiaus daina „Aš tikrai myliu Lietuvą“, A. Mamontovo „Geltona. Žalia. Raudona.“ ir kt.

* Pasikalbėkite apie Lietuvą ir patriotiškumą. Pasigaminkite trispalvę, pilį, sudėliokite trispalvę mozaiką.

* Pasigaminkite karūną ir visa šeima tądien vaikščiokite su karūnomis.

2. Miesto renginiuose:

* Pasipuoškite (mažiesiems bus smagu eiti į renginius karūnuotiems) ir nueikite į jūsų mieste ar miestelyje vykstantį renginį, užeikite į vietinį istorinį objektą – piliakalnį, muziejų. Mojuokite vėliavėlėmis, surenkite iškylą ant žolės, pasveikinkite sutiktus kaimynus ir pažįstamus.

* Įteikite Lietuvai dovaną gimtadienio proga. Galbūt verta sutvarkyti vietinę žaidimų aikštelę, upelio slėnį? Gal netoliese gyvena vienišas žmogus, kurį nudžiugintumėte apsilankymu?

3. Muziejuje. Kelios vertos dėmesio kryptys:

*Kernavė, vaizdingi piliakalniai.

* Trakų salos pilis: ir pasivaikščioti, ir valtele paplaukioti, ir kibinų paragauti. Puiki vieta pasikalbėti apie kultūrų įvairovę, juk Lietuvoje nuo seno gyveno ir gražiai sutarė įvairių kultūrų ir tautybių žmonės. Pasikalbėkite su vaikais apie tai, iš kur esate kilę jūs, jūsų seneliai ir proseneliai.

* Vilniaus Valdovų rūmai, Katedros požemiai. Katedros požemiuose galite pamatyti, kur buvo istorinės Mindaugo Katedros grindys. O Valdovų rūmuose interaktyvios veiklos ras visa šeima.

4. Kur bebūtumėte, sugiedokite Lietuvos himną.

(Šaltinis: Mažųjų Ekspertų Mokykla)

Gražios šventės!

Paviešinta 2017-07-06 Naudinga žinoti 0 982

Palikite komentarąPapildyti komentarą

Archyvas

Vėliausi komentarai

Paieška

Palyginti 0